El Dokuma Halısı Yıkama

El dokuma halınızın değerini korumak ve uzun yıllar boyunca güzelliğini yaşatmak istiyor musunuz? Swan Halı Yıkama olarak, el dokuma halılarınızın özel yıkama işlemi ile bu konuda uzmanlaşmış ekibimizle en doğru çözümü sunuyoruz. Doğal ve ekolojik ürünlerle, halılarınızın dokusuna zarar vermeden, güvenli ve etkili bir şekilde yıkama işlemini gerçekleştiriyoruz.

Bu yazımızda el dokuma halılarının nasıl yıkanması gerektiğinden, halıya zarar vermeden kirlerden nasıl kurtulabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Şimdi gelin el dokuma halılarının özelliklerinden başlayarak nasıl yıkanması gerektiğini beraber inceleyelim.

el dokuma halı yıkama

El dokuma halılarının yıkama sonrası halılarınızın ücretsiz olarak parfümleme ve antibakteriyel işlemden geçirilmesi de Swan Halı Yıkama’nın sunduğu ayrıcalıklardan sadece birkaçı. Hemen bize ulaşın, el dokuma halınızın değerini korumanıza yardımcı olalım.

El Dokuma Halılarının Özellikleri

Halı Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Daha önceki yazımızda halının tarihi başlığı altında eskiden günümüze halının tarihini anlatmıştık. El dokuma halısı el emeği ile dokunan halılar olduğu için hem daha değerli hem de daha kaliteli halılardır. Günümüzde el dokuma halıları daha çok antika ve süs amaçlı kullanılsa da kök boya halılar dededen toruna miras kalarak önemini her zaman korumuştur.

Malzeme:

 • Yün, ipek, pamuk veya keten gibi doğal malzemelerden üretilir.
 • Pamuk ve keten ise daha hafif ve serin halılar için kullanılır.
 • Yün en yaygın kullanılan malzemedir. Sağlam, dayanıklı ve ısı yalıtımlıdır.
 • İpek ise lüks ve parlak bir görünüm sunar.

Dokuma Teknikleri:

 • Düğümleme: En yaygın dokuma tekniğidir. Türk düğümü ve Fars düğümü olmak üzere iki türü vardır.
 • Dokuma: Daha az yaygın bir tekniktir. Kilim ve cicim gibi halılarda kullanılır.

Desenler:

 • Geometrik desenler en yaygın kullanılan desenlerdir.
 • Bitkisel ve hayvansal motifler de sıklıkla kullanılır.
 • Bölgesel ve kültürel desenler de mevcuttur.

Kullanım Alanları:

 • Zemin döşemesi olarak kullanılır.
 • Duvar dekorasyonu olarak da kullanılabilir.
 • Mobilya örtüsü veya masa örtüsü olarak da kullanılabilir.

Makineleşmenin çok fazla artmasıyla el dokuma halı üretimi günden güne azalmaktadır. Bunun yanında kimi esnafların makine halılarını el dokuma halısı adı altında sattığını da görmekteyiz. Hal böyle olunca gerçek el dokuma halılarının değeri de günden güne artmaktadır. El dokuma halılarının özelliklerinden bahsettik. Şimdi bu değerli el dokuma halıları nasıl yıkanır onu inceleyelim.

bilinen en eski el dokuma halısı

El Dokuma Halı Yıkama Aşamaları:

 • Ön Kontrol: Halıdaki lekeler ve hasarlar kontrol edilir.
  Halının dokusuna ve renklerine uygun yıkama yöntemi belirlenir.
 • Toz Alma: Halı, toz ve kirlerden arındırılır.
  Bu işlem, halı yıkama fırçası veya vakum makinesi ile yapılabilir.
 • Yıkama: Halı, özel halı yıkama şampuanı ile yıkanır.
  Yıkama işlemi, halı yıkama makinesi veya elde yapılabilir.
 • Durulama: Halı, şampuan kalıntılarından arındırılır.
  Temiz su ile durulama işlemi tamamlanır.
 • Sıkma: Halıdaki fazla su, halı sıkma makinesi ile alınır.
  Bu işlem, halının kuruma süresini kısaltır.
 • Kurutma: Halı, kapalı odada ve kurutma makinesinde kurutulur.
  Halının gölgede kurutulması da mümkündür.
 • Kontrol ve Teslim: Halı kuruduktan sonra tekrar kontrol edilir.
  Lekelerin ve hasarların giderildiği teyit edilir.
  Halı, müşteriye teslim edilir.

El dokuma halılarını firmamız Swan Halı Yıkama garantili olarak yıkamaktadır. Yağcı bedir, Milas, Hereke, Çin, İran vs. bu tür el dokuma halıları değerli halılardır ve otomatik makinede yıkanmamalıdır. Firmamız bu değerli el dokuma halılarını özel bir zeminde tek motorlu mec makinesi ile yıkamaktadır. Kullandığımız deterjan da natürel yani doğal, kimyasal içermeyen deterjandır ki işin püf noktası da budur. Bir diğer önemli konu da halının renk solmasıdır. Belli bir oranda renk solması normal olarak karşılanır. Ancak gözle belirgin bir şekilde renk solması yıkama işleminin sorunlu olduğu anlamına gelir. Ki bu durumda geri dönüşü olmayan bir yola girilmiş demektir. Hiç bu duruma düşmemek için halınızı mutlaka el dokuma halısı yıkayan firmalara vermelisiniz.

El Dokuma Halısı Nasıl Yıkanır?

Öncelikle halı yıkama öncesi mutlaka kontrolden geçirilir. Belirgin şekilde önceden renk solması var mı? Halı yıkamaya uygun mu, halıda hasar var mı. Gerekirse mutlaka ayrıntılı resmi çekilebilir.
Yıkama işleminde halı yıkama uzmanının önemi çok büyüktür. Daha önce yıkadığı bir halı ise rahatlıkla yıkayabilirken, ilk defa karşısına gelen bir halıda önce küçük bir kenarında yıkama işlemi yapılır. Bozulma hasar oluşmazsa yıkama işlemine geçilir.
Gerek müşterilerimize gerekse halı yıkama firmalarına her zaman önerdiğimiz gibi halıyı yıkayacak kişi mutlaka uzman kişi olmalıdır, tecrübesi ile her halıyı tanımalı ve yıkama işlemini halıya göre belirlemelidir.

El dokuma halı yıkarken dikkat edilecek hususlar:

Yukarıda az değindiğimiz gibi el dokuma halıları hassas halılar olduğu için natürel deterjan kullanılmalı. Asla otomatik makinede yıkanmamalı. Eğer ilk defa yıkanacak bir halı ise bir kenarında denenmeli ve daha sonra işleme başlanmalı.dır. Halıyı yıkamadan önce resmi çekilirse, daha sonra yaşanacak bir takım sorunların önüne geçilmiş olur. Yıkama sonrası kapalı kurutma odasında kurutmak, halıyı dik bir şekilde depolamak alınacak diğer önlemler olabilir.

Netice olarak el dokuma halıları çok değerli, telafisi çok zor olan özellikle Türk halıları kültürümüzü yansıtan halıdır. Bu bilinçle halıyı yıkamak, halıya zarar vermeden yıkamak, eğer tecrübemiz yoksa mutlaka profesyonel firmalardan destek almak en iyi yapılacak şeydir. Swan halı yıkama fabrikası el halılarını yıkama konusunda her zaman size yardımcı olacak ve halılarınızı sorunsuz bir şekilde teslim edecektir.

El dokuma halısı yıkama
yıkanmış el dokuma halıları

Sıkça Sorulan Sorular:

Halıları kaç günde teslim ediyorsunuz?

Normal şartlarda 3 günde teslim edilmektedir. bahar ve sonbahar sezonunda yoğunluktan dolayı bir kaç gün gecikmeler olabilmektedir.

El dokuma halı yıkama fiyatları nedir?

El dokuma halılarının yıkama ücretleri halının cinsine göre belirlenmektedir. Güncel fiyatlarını fiyat listemizden takip edebilirsiniz.

El dokuma halı hangi deterjanla yıkanır?

El dokuma halıları mutlaka natürel şampuanlar ile yıkanmalıdır. Firmamız natürel şampuan kullanmakta ve garantili yıkama yapmaktadır.

El dokuma halı yıkanır mı?

Evet el dokuma halıları doğru yöntemler uygulanırsa yıkanması uygundur. Uzman firmaları tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

İpek el dokuma halı nasıl yıkanır?

İpek halılar değerli halılardır, özellikle el emeği çok fazla olduğu için mutlaka uzman kişiler tarafından yıkanmalıdır. En ufak bir hata telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir. İpek halılar için halı yıkama firmalarını tercih etmelisiniz.