Bambu Halı Yıkama, Uygun Yöntemler İle Halınızın Ömrünü Uzatın

bambu halı

Bambu halı yıkama işlemi son yıllarda önemini artırmıştır. Piyasada bambu halıların çokça üretilmesi doğal olarak yıkama sürecinin de araştırılması artmaktadır. Bu yazımızda bambu halılar hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra bambu halıların dokusuna zarar vermeden nasıl yıkanabilir bu konu üzerinde duracağız. Şimdi gelin önce bambu halı nedir nasıl üretilir kısaca bahsedelim:

Bambu halılar hakkında genel bilgi

Bambu halılar, bambu bitkisinin lifinden üretilmektedir. Bu yüzden sentetik olmayan organik bir yapıya sahiptir. Sağlık yönünden bakıldığında yün halıdan sonraki en sağlıklı halı üretim malzemesidir. Burada bahsettiğimiz orijinal bambu halısıdır. Piyasada bambu halı diye satılan dokusuna bakıldığında ağırlıklı olarak akrilik kullanılan halılar bu kapsama girmemektedir. Bambu ipliğinden dolayı anti alerjik, anti bakteriyel, anti statiktir. Vücutta herhangi bir elektriklenme yapmaz. Eğer bambu halı tercih edecekseniz mutlaka orijinal bambu lifinden üretilen halıları tercih etmelisiniz. Zira bambu halı görünümlü orijinal olmayan ürünler de firmamıza yıkanmak için getirilmektedir. Dedikten sonra bambu halı nasıl yıkanır şimdi ona bakalım:

Bambu Halı Nasıl Yıkanır?

Bambu halıların temizlenmesi için öncelikle halı üzerindeki toz ve kirlerin süpürülmesi gerekmektedir. Bu işlem için yumuşak bir süpürge veya elektrikli süpürge kullanılabilir. Swan Halı Yıkama bu işlemi toz çırpma makinesi kullanarak yapmaktadır. Böylece halı üzerinde yabancı maddeler temizlenmiş olur.

Bambu halılardaki lekeler için mutlaka özel leke çıkarıcılar kullanılmalıdır. Bambu lifinden üretilen iplikler yanlış leke çıkarıcılar kullanılırsa zarar görebilir. Dolayısıyla bambu halının zarar görmemesi için lekeler için profesyonel müdahale yapılması önemlidir.

Etkili Bambu Halı Yıkama Yöntemleri

Genel olarak bambu halılar suya dayanıklıdır. Ancak uzun süre ıslak kalan bambu halının çözgü ve atkı kısımları gevşeme yapacağından havlarında kopmalar, deseninde bozulmalar olacaktır. Bu durum genelde ev ortamında yıkanan halılarda karşımıza çıkmaktadır. Çünkü yıkama sonrası sıkma işlemi olmayacağı için halının suyunun yavaş yavaş süzülerek koruyacağından uzun süre ıslak olarak kalacaktır.

  • Halı temiz düz bir zemine alınır,
  • Bol su ile halının ıslanması sağlanır,
  • Natürel bambu halı yıkama şampuanı ile şampuanlanır,
  • Makine yardımı ile halının her bir noktası yıkanır,
  • Bol su ile durulanarak yıkama işlemi tekrarlanır,
  • Son olarak bol ve temiz su ile durulanır,
  • Sıkma makinesinde sıkılır,
  • Kurutma odasında doğal yollarla kuruması sağlanır.

Halının yıkama sonrası kapalı ortamda kurumaya bırakılması da yıkanması kadar önemlidir. Hem halının dokusunun zarar görmemesi hem de dış ortamın olumsuz şartlarından etkilenmemesi için yıkama sonrası bambu halılar kapalı ortamda kurutulmalıdır.

Bambu halı yakın çekim resmi

Bambu Halının Bakımı Nasıl Yapılır?

Bambu halıların düzenli bakımı, halının ömrünü uzatacaktır. Bu nedenle, halının üzerindeki toz ve kirlerin süpürülmesi, halının altına kaymaz mat yerleştirilmesi ve halının güneş ışığından uzak bir yerde tutulması önerilir. Halının üzerine halıya zarar verecek sivri cisimler konulmaması, koltuk, sandalye gibi halıya zarar verecek bir cisim konulacaksa ayaklarına yapışkanlı keçe kullanılması gerekir. Bunun yanında halının periyodik aralıklarla uzman bir firmaya verilip yıkatılması da halının bakımı konusunda önemli etkenlerdendir.

Bambu Halı Yıkama Fiyatları:

Bambu halılar bambu liflerinden yapıldığı için yıkaması sırasında zarar görmemesi çok önemlidir. Bambu halılar için özel şampuanlar mevcuttur. Swan Halı Yıkama bambu halı yıkama fiyatları için fiyat listemizi incelemenizi öneririz.

Bu yazımızda Bambu halıların temizlenmesi ve yıkanması konusunu ele aldık. Swan Halı Yıkama Bambu halılarınızı garantili olarak yıkamaktadır. Ücretsiz teklif almak için bize ulaşabilirsiniz:

Yazar 

Bir yanıt yazın