Halı Kuru Temizleme Olur Mu

Halı kuru temizleme olur mu? Kuru temizleme halı nedir? Halıları kuru temizleme sistemi ile yıkayabilir miyiz?

Halılar kuru temizleme olmaz. Bunun nedenlerini aşağıda açıklamaya çalışacağız. Kuru temizleme ile halıları temizlediğini söyleyenler için de bir kez daha düşünmenizi öneriyoruz.

Halılar kuru temizleme yapılmaz, halıların kuru temizleme yapılabilmesi için ne piyasadaki kuru temizleme makineleri uygundur ne de alınan ücretler kuru temizleme yapılsa da yıkama kadar temiz olması mümkün değildir. Swan Halı Yıkama halılarda kuru temizleme kullanmamaktadır.

Halılar yıkanır ama usulüne uygun şekilde yıkanır. Usulüne uygun şekilde yıkanıp kurutulan halı, temizlemeden kaynaklanan bir zarar görmez. El dokuması halı satan mağazalardaki el emeği göz nuru halılar dokuma süresi uzun sürdüğü için tezgahta kirlenir. Dokuma işlemi bitince önce yıkanır sonra mağazada satışa sunulur. Bizi arayan bazı müşterilerimiz “halımı kuru temizleme yaptırmak istiyorum, halımız yıkanmayıp kuru temizleme olsun” diyor.

Kuru temizleme genelde giysiler içindir, giysiler suyu gördüğünde çeker apresi bozulur halının temizlenebilmesi için en önemlisi tozunun alınmasıdır. Kuru temizlemede halının temizlenmesi mümkün değildir ancak duvardan duvara döşenmiş halılar ya da yıkamaya uygun olmayan halılar kuru köpük diye tabir edilen sistemle ya da talaşlı sistemle temizlenmektedir. Bazı temizleme firmaları bunu kuru temizleme olarak lanse edebilmektedir oysa kuru temizleme perkülörle yapılmaktadır.

Yazar 

Bir cevap yazın