Halı Kuru Temizleme Olur Mu?

Halı kuru temizleme olur mu? Kuru temizleme halı nedir? Halıları kuru temizleme sistemi ile yıkayabilir miyiz? Bu soru ve benzerlerini çok sık duyuyoruz, bu konuyu bir açıklayalım. Halılar kuru temizleme olmaz. Bunun nedenlerini aşağıda açıklamaya çalışacağız. Kuru temizleme ile halıları temizlediğini söyleyenler için de bir kez daha düşünmenizi öneriyoruz.

Halı Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Bu sorunun nasıl ortaya çıktığı çok düşündürücüdür. Ancak gerek internet ortamında gerekse bizzat bize sorulan sorular arasında karşımıza çıkmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi halılar kuru temizleme yapılmaz. Bir halının gerçek anlamda kirlerden arındırmak için mutlaka halı şampuanı ve bol su ile yıkanmalıdır!

Halılar kuru temizleme yapılmaz, halıların kuru temizleme yapılabilmesi için ne piyasadaki kuru temizleme makineleri uygundur ne de alınan ücretler kuru temizleme yapılsa da yıkama kadar temiz olması mümkün değildir. Swan Halı Yıkama Fabrikası halılarda kuru temizleme kullanmamaktadır.

Halılar yıkanır ama usulüne uygun şekilde yıkanır. Usulüne uygun şekilde yıkanıp kurutulan halı, temizlemeden kaynaklanan bir zarar görmez. El dokuması halı satan mağazalardaki el emeği göz nuru halılar dokuma süresi uzun sürdüğü için tezgahta kirlenir. Dokuma işlemi bitince önce yıkanır sonra mağazada satışa sunulur. Bizi arayan bazı müşterilerimiz “halımı kuru temizleme yaptırmak istiyorum, halımız yıkanmayıp kuru temizleme olsun” diyor.

Kuru temizleme genelde giysiler içindir, giysiler suyu gördüğünde çeker apresi bozulur halının temizlenebilmesi için en önemlisi tozunun alınmasıdır. Kuru temizlemede halının temizlenmesi mümkün değildir ancak duvardan duvara döşenmiş halılar ya da yıkamaya uygun olmayan halılar kuru köpük diye tabir edilen sistemle ya da talaşlı sistemle temizlenmektedir. Bazı temizleme firmaları bunu kuru temizleme olarak lanse edebilmektedir oysa kuru temizleme perkülörle yapılmaktadır.

Yazar 

Bir yanıt yazın