Halı Türleri ve Yıkama İşlemi Eğitimine Katıldık

Bursa’da Butgem öncülüğünde gerçekleşen halı türleri ve yıkama işlemleri eğitimine katıldık. Eğitim 3 gün sürdü ve bu sayfada notlarımızı paylaşıyor olacağız. Swan Halı Yıkama her geçen gün kendini geliştirmeye yeni yeni bilgiler edinmeye devam ediyor.

Eğitim 14-16 Mart 2019 tarihinde Bursa’da gerçekleşti. Eğitimin 1. günü bu gün Bursa Butgem yerleşkesinde gerçekleşti. Eğitimi T.C KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS TAŞIYICISI ve İPEKLİ DOKUMA SANATCISI ünvanını alan sayın Kasım UZUNÖZ sundu.

Sunumda her ipliği ayrı ayrı test ettik ve iplikleri nasıl tanıyabileceğimizi öğrendik. Kasım hocamıza verdiği bilgilerden yolayı teşekkür ediyoruz.

Eğitimin 2. gününde Nurcan öğretmenin dersi vardı. Nurcan öğretmen iplik boyama konusunu değindi. Hangi iplik nasıl boyanı, hangi aşamalardan geçer, iplikler nasılb oyanır gibiiplik boyama ile ilgili tüm ayrıntılara değindi. Nurcan öğretmene verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz.

Eğitimin 3. gününde iki ayrı oturum düzenlendi. İlk oturumda zümre başkanı Umut AVCI baskı boyamayı anlattı. Hangi halılar baskı boya ile boyanır, yıkama esnasında nelere dikkat etmeliyiz gibi ayrıntılara değindi. 2. oturumda Kimyager Atilla SARI da halı yıkama ve leke çıkarma konusuna değindi. Hangi lekeler çıkar, hangileri çıkmaz. Leke çıkarırken karşılaşacağımız sorunlar. Leke çıkarırken halıda oluşabilecek hasarlar gibi önemli noktalara değindi.

Emeği geçen tüm kurumlara ve personele ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Swan Halı Yıkama olarak halı yıkama işine büyük önem veriyoruz ve gelişmesi için de bu tür eğitimlere katılmaya devam edeceğiz

Yazar