Halı Yıkamanın Mevsimi Yok

Bildiğiniz gibi zaman içerisinde bazı işler ölüyor bazı işler doğuyor. Bunlardan biri de halı yıkama işi. Kış sezonunda halı yıkama işi ölür, bahar ile birlikte canlanırdı. Ama son yıllarda artık bu önemini yitirmiş ve 4 mevsim halı yıkama imkanı doğmuştur.

Eskiden halı yıkama işi sadece halı dokunan yörelerde yapılırdı, tezgahtan çıkan halıyı yıkatıp piyasaya satarlardı. Çünkü tezgahta birkaç ayda dokunan halı dokuma sırasında kirlenir, yıkanmadığı zaman albenisi olmaz, yıkandıktan sonra satılırdı, kullanıcı satın aldığı halıyı nasıl temizleyeceğini sorduğunda sadece silerek yapın denirdi. Çünkü piyasada yıkama firmaları yoktu, henüz böyle bir pazar oluşmamıştı, satıcı evde yıka dese banyoda, bahçede yıkanacak, balkonda veya bahçe duvarında suyu ile birlikte kuruyan halı boyaları akacak ve bozulacaktı. Bu açıdan yıkanması tavsiye edilmezdi. Halılar on yıl, onbeş yıl, otuz yıl yıkanmamış olurdu.

Halılar temizlemeye geldiğinde havların arası tamamen tozla dolu ve beton gibiydi. Şimdi süpürgeler gelişti, temizleme teknolojileri gelişti. Bunlarla beraber halı yıkama firmaları çoğaldı, çok güzel hizmet veren firmalar var. Bu açıdan kullandığınız halılarınızı periyodik olarak her mevsim temizletebilirsiniz.

Bir çok müşterilerimiz havalar soğukken halıyı yıkamaya vermekten kaçınıyor oysa kışın işlerin az oluşundan daha iyi yıkanıyor, daha fazla zaman harcanıyor, daha kısa sürede teslim ediliyor. Kurutma sorunu yok, çünkü yıkama firmalarının çoğunda kurutma odası var. Ortamdaki nemi suya çeviren makineler var. Oysa yazın herkes aynı ayda, aynı haftada halı yıkatmaya kalkınca firmalar talebi karşılamakta güçlük çekiyor, gecikmeler oluyor. Bu açıdan halı yıkatacak müşteriler kışın da hiç tereddüt etmeden dört mevsim halılarını yıkatabilir ve halı yıkamanın mevsimi yoktur. Swan halı yıkama 4 mevsim halılarınızı profesyonel olarak yıkamaktadır.

Yazar 

Bir yanıt yazın