Hereke Halısı Yıkama

Hereke halısı nasıl bir halıdır, Hereke halısı nasıl yıkanır, Hereke halısı yıkarken nelere dikkat etmeliyiz hepsini bu makalede bulabilirsiniz.

Hereke Halısı Nasıl Bir Halıdır?

Hereke Halısının Özellikleri
Hereke halıları pamuk iplik üzerine, yün ve ipek üzerine ipek olmak üzere iki şekilde dokunmaktadır. Yün halıların cm2’sinde 3600 ilmek bulunmaktadır. Hereke halılarının kalitesi 60*60 olarak adlandırılır.
İpek halılarda cm2’de 10000 ilmek bulunur. Bu da ipek halının fiyatının kat kat artmasına neden olur. Hav yüksekliği ipek halılarda ortalama 2 cm, yün halılarda 4-5 cm olur. Çok sık dokunduğu için ayrıntılı desenlere sahiptir ve Türk düğümü ile dokunur, ayrıca çift düğüm olması daha dayanıklı olması anlamına gelir. Hereke halısının tüm özelliklerini burada sayamayız elbette, ancak belli başlı ana özellikleri bunlardır. Şimdi yıkaması nasıl olur onu anlatalım.

Hereke halısı nasıl yıkanır
Hereke halısı nasıl yıkanır

Hereke Halısı Nasıl Yıkanır?

Hereke halısı yıkamada en büyük sorun yanlış yıkama ile renklerin birbirine karışması durumudur. Bu tür halılar mutlaka tek tek yıkanmalıdır. Kesinlikle otomatik halı yıkama makinesinde bu halılar yıkanmaz. Hereke halıları yıkama esnasında ilk işlem mutlaka halıyı toz ve yabancı maddelerden arındırmak olmalıdır. Bu halıların diğer halı cinslerinden farkı kesinlikle ıslatılmaz doğrudan fırçalama aşamasına geçilir. Ve yine hızlı bir şekilde durulaması yapılır. Kullanılan şampuanın da halının cinsiyle uyumlu olması önemlidir. Hereke halısı yıkarken kullanılan şampuanın natürel olması çok önemlidir. Yıkarken nelere dikkat etmeliyiz?

Hereke Halısını Yıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Hereke Halıları mutlaka halı iplik eğitimi almış kişilerce yıkanmalıdır. Çünkü halının iplik türünü iyi bilen bir halı yıkamacı halıya göre yıkama işlemi uygulayacağından oluşacak sorunların önüne geçmiş olur.
  • Halının küçük bir kenarında renk atma testi yapılabilir.
  • Kesinlikle otomatik halı yıkama makinesinde yıkanmaz.

Halı temizliğinin dört dörtlük olması için derinlemesine temizlik gereklidir. Bunun için de profesyonel halı yıkama firmasında bu temizlik gerçekleştirilmelidir. Bir halı yıkama firmasında halı 5 adet makineden geçer. Bu işlemlerden geçen halı yıkanmış ve temizlenmiş halıdır. Her halı cinsine göre temizleme farklılığı gösterir. Firmamızın personelleri her halı cinsi için profesyonel olduklarından Hereke halınızı her türlü ihtimale karşı adeta pamuklar içerisinde temizler. Yıkanma ve durulamadan sonra boya akmasını engellemek amaçlı tek başına sıkma işlemi yapılır.

Swan halı yıkama firması olarak makinelerimiz mevcut olup tek misyonumuz müşterilerimize sağlıklı ve kaliteli hizmet verebilmektir. İşimiz halı yıkamak, hijyenik hizmet sunmak. Düzenli ve disiplinli çalışarak sizlere olan saygımızı dile getirmek. Bizim işimiz profesyonel hizmet sunmak, sizlerin yüzünü bu sayede güldürmektir.

Herke Halısı kurutma
Herke Halısı kurutma

Yazar 

Bir yanıt yazın