Shaggy Halı Yıkama – Şagi Halı Nasıl Temizlenir?

shaggy halı yıkama

Shaggy halılar evlerimize ayrı bir estetik katan çokça kullanılan bir halı çeşididir. Yüksek ve pamuksu hav yüksekliği nedeniyle yumuşak bir dokusu vardır. Ancak Shaggy (şagi) halıların temizliği de bir o kadar zordur. Hav yüksekliği nedeniyle halının dibine inen pisliklerin temizlenmesi oldukça zahmetlidir. Bu yazımızda shaggy halılar nasıl temizlenir, yıkanmadan pratik bir şekilde temizleme işlemi nasıl yapılır anlatmaya çalışacağız.

Shaggy halıların temizliği nasıl yapılmalı?

Shaggy halıların temizlenmesinde halının ipliklerine zarar verilmemesi oldukça önemlidir. Çünkü halıyı shaggy halı yapan ipliklerinin uzunluğudur. Zarar görmemesi çok önemlidir. Ev ortamında shaggy halıyı en iyi temizleme yöntemi yüksek emiş gücüne sahip elektrikli süpürge ile süpürmektir. Bir diğer temizleme yöntemi de halıyı çırpmaktır. Fakat günümüzde özellikle apartman yaşamından kaynaklı pek mümkün olmayabilir.

Shaggy Halıyı En İyi Temizleme Yöntemi Yıkamaktır!

Eğer shaggy (şagi) halınızı iyi bir şekilde temizlemek istiyorsanız halıyı yıkamalısınız. Bunun için iyi bir halı yıkamacıdan destek almanızı öneriyoruz. Her ne kadar çoğu web sitesinde güneşte bekletme, çırpma, sirke, tozunu alma gibi işlemler yazılsa da halı hiçbir şekilde temizlenmez. Eğer halıyı tam olarak temizlemek istiyorsanız tek yapmanız gereken iyi bir halı yıkamacıda halınızı yıkatmaktır.

Yıkanmış shaggy halı
Yıkanmış Shaggy Halı

Swan Halı Yıkama shaggy halıları özel yıkama işlemi ile kirlerden arındırmaktadır. Bize ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz:

Shaggy Halı Özellikleri Nelerdir?

Shaggy halıyı iyi bir şekilde temizlemek için halının özelliklerini iyi bilmeniz gerekir: Shaggy halılar, makine dokuması halılar ile kıyaslandığında inanılmaz yumuşak, pamuk gibi bir görüntü sunarlar. Bu görünüm halıya dokunmuş olan hav dediğimiz ipliklerinin boyundan kaynaklanır. Kullanılan iplikler de genelde yumuşak pamuk gibi iplikler tercih edilir. Klasik makine halılarına göre biraz fiyatı yüksektir. Bu fiyat farkı hem kullanılan iplikten hem de dokuma sırasındaki zorluğundan kaynaklıdır. Normal halılarda 1-2 cm olan hav yüksekliği shaggy halılarda 3-6 cm arasında değişebilmektedir. Yıkama sırasında bu ipliklerin makine fırçasına dolanmaması, kopmaması çok önemlidir. Bu noktada yıkama ustasının tecrübesi devreye girmektedir.

Shaggy Halıdan Leke Nasıl Çıkarılır?

Evde kullandığımız halılara zaman zaman bir şeyler dökülebilir. Genelde bir çok leke çıkmaktadır. Ancak bazı lekeler yorucu olabilmektedir. Özellikle yanlış yapılan işlemlerde lekeler halının dokusuna nüfuz ederse geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilmektedir. Shaggy halıya dökülen leke için ilk yapılması gereken hızlı bir şekilde müdahale etmektir. Eğer lekenin nasıl çıkacağı hakkında bilginiz yoksa en yakın bir halı yıkamacıdan destek almanız olacaktır. Burada bir çok web sitesinde göreceğiniz; sirke kullanın, halı şampuanı kullanın, limon kullanın gibi yanlış bilgiler vermeyeceğiz. % 100 sonuç alacağınız tek yöntem iyi bir halı yıkamacıdan destek almanız olacaktır.

Shaggy Halı Nasıl Yıkanır?

Swan Halı Yıkama Shaggy halıları aşağıdaki adımları kullanarak %100 temizlik garantisi ile temizlemektedir:

  • Yıkama öncesi leke kontorolü
  • Yıkama öncesi toz çırpma makinesinden geçirerek yabancı maddelerden temizlemek,
  • Bilgisayarlı otomatik halı yıkama makinesinde yıkama işlemi,
  • Halının cinsine göre otomatik makinede yıkamaya uygun olmayan halıları yerde yıkama işlemi,
  • Yıkama sonrası sıkma işlemi,
  • Kapalı kurutma alanımızda dış ortamın etkilerinden koruyarak halıyı kurutma
  • Son kontrol ve paketleme.

Yukarıdaki resimde göreceğiniz gibi fabrikamızda yıkanmış kurutma aşamasında olan shaggy halı görülmektedir. Unutmayın shaggy halıyı %100 temizletmek istiyorsanız mutlaka uzman kişilerden destek almanız olacaktır.

Yazar 

Bir yanıt yazın