Isparta Halısı Yıkama

Isparta halısı yıkama

Isparta halısı yıkama hizmeti veren Swan Halı Yıkama bu konudaki tecrübesi ile garantili yıkama hizmeti vermektedir. Halıları nasıl yıkadığımızdan bahsetmeden önce Kültür Portalından aldığımız yazıyı sizlerle paylaşalım.

Isparta Halısı

12. yüzyıldan itibaren çok önemli Türkmen nüfusunu barındıran Isparta ve çevresinde, meşhur Türkmen halılarını dokuyarak, komşu ülkelere ihraç edebilen eski bir ticari dokuma geleneği bulunmaktadır. 19. yüzyıl sonuna kadar Isparta ve çevresinde yaşayan Türkmenler ve Hamitoğulları, Melli, Sarıkaralı, Sarıkeçili, Karakoyunlu gibi aşiretlerle sürdürülen mahalli ve geleneksel Isparta halıcılığı yüzyılın sonundan itibaren, İzmir’den başlayarak Manisa, Kula, Uşak ve Isparta’da en ücra köylere kadar nüfus eden Şark Halı kumpanyası siparişleri ile Avrupa’dan gelen modeller ve bunlara uygun renklerle geleneksel dokuma tarzında büyük bir kültür değişimine uğramıştır. Yazının tamamı: Isparta Halısı

19. yy. kadar kilim dokumacılığı ile yürütülen dokuma 20. yy başından itibaren halı dokumacılığına geçmiştir. Kendine özgü desenleri olan Isparta halısı kalitesiyle de öne çıkmaktadır. Peki bu özel halı nasıl yıkanır?

Swan halı yıkama yıkanmış Isparta halısı

Isparta Halısı Yıkama

Isparta halıları önceleri kök boyaları ile boyanırken şimdi makineleşmenin sonucyla makinede boyama yapılmaktadır. Ancak hala kök boya halı/kilimlerle karşılaşmak mümkün. Kök boyalı el dokuma Isparta halıları kesinlikle makinede yıkanmaz. Temiz bir zemin üzerine serilerek, dairesel şekillerle yumuşak uçlu fırça yardımıyla yıkanır. Çok soğuk ve çok sıcak su kullanımından kaçınılmalı, Kullanım suyu ile yıkama yapılmalıdır. Deterjan çok önemli bir ayrıntıdır. Halı yıkamacılardan şampuan istenmeli, halıya uygun şampuan ile yıkanmalıdır. Son çare o da küçük bir kenarında test ederek, arap sabunu tercih edilebilir.

Isparta Halısı Nasıl Yıkanır?

Halı düz bir zemine serilir, su ile ıslatılır, ıslanan halı vakit kaybetmeden yıkama işlemine geçilir. Halıya uygun şampuan/deterjan kullanılarak halının her köşesi yıkanır. Yıkama işleminden sonra mutlaka bol su ile durulanmalı, deterjan kalıntısı olmamalıdır. Zira kalan deterjan halıya zarar vermektedir. Yıkama işleminden sonra halı sıkma makinesinde sıkılır. Sonra kurumaya bırakılır. Püf noktası kapalı odada kurutmak çok verimlidir. Kuruyan Isparta halısı kontrol edilerek paketlenir ve servise hazır hale gelmiş olur. Firmamız Swan halı yıkama Isparta halılarınızı kuralına göre titiz bir yıkama işleminden geçirömektedir.

Yazar